Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

niedziela, 1 lipca 2012

Skanseny - Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Rzecz dotyczy bardzo nietypowej publikacji rękodzielniczej, bo przewodnika turystycznego.


Proszę, nie strzelajcie do mnie! Wiem, że miało być o książkach rękodzielniczych i "okołorękodzielniczych" a tu nagle przewodnik turystyczny?!  Ale przewodnik nie byle jaki, bo po skansenach, czyli miejscach, gdzie starano się uchwycić ducha staropolskiej (i nie tylko) wsi, m. in. poprzez zachowanie oryginalnych ozdób. I tu zaczyna się pole do popisu dla rękodzielnictwa, które ostatnio baaaaaaaaaaaaaardzo mocno bazuje na wzorach ludowych (co szczerze, popieram duszą i ciałem :).

Sądzę, że teraz, gdy powoli (albo szybciej) zaczynacie planować wakacyjne wypady za miasto i większe wyjazdy, jest świetna pora na tę recenzję. Bo czy nie miło byłoby przy okazji wyjazdu, na chwilkę wpaść do klimatycznych wnętrz, powspominać trochę wycieczki na wieś z dzieciństwa i zaczerpnąć pełnymi garściami z inspiracji ludowych?? Oj, już się rozmarzyłam... :)

Ten przewodnik nie zabierze Wam wiele miejsca w bagażu (bo jest formatu 16,5 x 21 cm, czyli prawie takiego jak zwykły zeszyt A5). Opisano w nim 25, rozsianych po całej Polsce, skansenów (oprócz tego w przewodniku opisano też krótko kilka innych ciekawych muzeów na otwartym powietrzu -np. parowozownię w Wolsztynie). Orientację ułatwia mapa Polski, na której, odpowiednimi numerkami, zaznaczono ich lokalizację. Przy każdej z placówek muzelanych podano adres i stronę internetową, godziny otwarcia i zaznaczono, czy wstęp jest odpłatny i czy można wynająć przewodnika. Zaznaczono też czy parking przymuzealny jest płatny i króciutko opisano sposób dojazdu z jakiejś większej miejscowości. Pokrótce (żeby nie zanudzić :) opisano historię każdego ze skansenów oraz rozmieszczenie zabytków. Bardzo fajnie, że podano też informację na temat dodatkowych, okazjonalnych imprez tematycznych, jak np. jarmarki folklorystyczne (na których często mogą się wystawiać również rękodzielnicy!) czy "żywy skansen", gdy w chałupach, młynach, zagrodach itp. pojawiają się osoby ubrane w stroje ludowe i odtwarzające prace i zajęcia ludzi, którzy kiedyś mieszkali i żyli w takich realiach. Tego typu "święta" polecam najserdeczniej, bo "martwa" wystawa szybko ożywa, a emocje i wrażenia są nieporównywalne z niczym innym.

Książka kipi wręcz od pięknych i kolorowych fotografii, dlatego jest jednocześnie niedużym albumem. Może nie jest lekturą obowiązkową dla rękodzielników, ale na pewno będzie świetną uzupełniającą :)

A jeśli zaciekawiłam Was troszkę i chcecie zerknąć do jej "środka" odsyłam na stronę wydawnictwa (kliknij tu!)


tytuł: Skanseny. Przewodnik turystyczny
seria: -
autor: Magda i Mirek Osip-Pokrywka
wydanie: 2012 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor (dużo fotografii)
format: 16,5 x 21 cm
liczba stron: 224
ISBN: 978-83-7243-877-5
język wydania: polski
język oryginału: polski
ocena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: Internet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...