Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

czwartek, 2 maja 2013

FRYWOLITKI. Biżuteria, ozdoby, dekoracje - Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło


Oj, już dawno nie przestępowałam z nogi na nogę nie mogąc doczekać się jakiejś zamówionej książki o rękodziele. A tak było w tym przypadku. Od listopada zeszłego roku wciągnęłam się we "frywolenie". I określenie "wciągnęłam się" nie jest dokładne. Moje myśli non stop krążą wokół niteczek i czółenek oraz koralików. Podpatruję innych (na blogach, fotkach i You Tube) i uczę się (z blogów, fotek i You Tube :). No, i oczywiście, z książek! Ale tych, w języku polskim (w całości poświęconym frywolitkom) jest jak na lekarstwo. Naliczyłam raptem kilka, dlatego każda następna publikacja wywołuje u mnie stan euforii! :D O książce p. Agnieszki dowiedziałam się z allegro, przez przypadek. A można by przecież dać o niej znać na kilku forach i serwisach rękodzielniczych, żeby reklama była lepsza... Ale to już zadanie dla wydawcy (wyd. RM).
A jeśli o mnie chodzi, to przejrzałam tę książkę wzdłuż i wszerz, w ciągu kilku dni, i ciągle nie mam jej dość :) Książka jest bardzo fajna - pełna mnóstwa kolorowych i czytelnych fotografii, więc nadaje się dla początkujących, nawet dla takich, którzy nie znają we frywolitkach nawet podstawowego ABC. Można nauczyć się z niej nie tylko jak wykonać słupki, pikotki, kółeczka i łuczki, ale przedstawiono też bardziej skomplikowane elementy koronki, jak odwrócone kółeczka (łańcuszek i łańcuszek podwójny), podwójne pikotki, słupki odwrotne, kółeczka na łuczku oraz sposoby wrabiania koralików. Pokazano też podstawowy warsztat narzędzi "kobiet frywolnych" i sposoby konserwacji gotowych prac. Technicznie - porządne wydanie, choć w miękkiej okładce. Ale dzięki temu - cena przystępniejsza (ok. 30 zł).Jeśli znacie podstawy frywolitkowe, możecie opuścić pierwsze rozdziały i przejść do stron na których opisano projekty do samodzielnego wykonania. Jest ich dużo, i są różnorodne  ale nastawione raczej na ozdoby i biżuterię. Wielbiciele serwet i kołnierzyków z koronki frywolitkowej  nie znajdą w niej interesujących projektów - jedynie projekt podkładki pod kubki stanowi namiastkę serwetki. Inne przykłady to komplety biżuteryjne, kolczyki, bransoletki , kilka gwiazdek - śnieżynek i ubranek na bombki (ewentualnie, łatwo można je przerobić na ubranka na pisanki) oraz detale ozdobne - skrzydełka anielskie, bratki (świetne do cartmakingu), korona królewska, podwiązka, zakładka do książki, a dla mnie hitem są buciki na chrzest i wianek pierwszokomunijny. Hitem, dlatego, że niedługo czekają mnie te uroczystości i zapewne pokuszę się o wykonanie tych ozdób w oparciu o tę książkę. Ale, myliłby się ktoś, kto sądzi, że początkujący adept frywolitki poradzi sobie z tymi dość skomplikowanymi projektami z marszu. Chociaż jestem z frywolitką na bieżąco, to jednak w pierwszej chwili musiałam trochę przysiąść fałd, żeby w oparciu o schemat bucików, rozgryźć co i jak - gdzie łańcuszek  a gdzie łuczki i w którym miejscu zacząć. To spory minus, zwłaszcza, że książka ma stanowić "podręcznik" również dla początkujących. Brakuje, moim zdaniem, rozszerzonym opisów tekstowych, lub po prostu numerków pokazujących w którym miejscu zacząć wykonanie danego elementu. Troszkę więcej opisów zamieszczono tylko przy kilku projektach. Co prawda na początku książki umieszczono słowniczek obrazkowy, pokazujący jak na schematach oznaczono łuczki, kółeczka itp., ale nie zawsze jest to jasne na pierwszy rzut oka. Sugerowałabym również posegregowanie projektów od najłatwiejszych do najtrudniejszych lub po prostu, o adnotację o ich trudności np. przy nazwie lub na początku opisu. To znakomity drogowskaz dla początkujących.


Dużym plusem jest spora ilość fotografii, ale niestety, to nie wszystko. Biorąc jednak pod uwagę dostępne na polskim rynku publikacje o frywolitkach, jest to chyba najciekawsza z nich ze względu na dużą różnorodność pokazanych projektów. Dlatego przy ocenie całości, daję 4+. 

tytuł: Frywolitki. Biżuteria - ozdoby - dekoracje
autor: Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło
wydanie: 2013 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20,4 x 26,0 cm
liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7773-024-9
język wydania: polski
ocena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: Wydawnictwo RM

1 komentarz:

  1. dzięki za recenzje. właśnie zaczynam się uczyć frywolitki i szukałam czegoś co pomoże mi trochę a książki które oglądałam często są tylko z opisami i małą ilością zdjęć. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...