Dopiero jakiś czas temu uświadomiłam sobie, że trudno np. zacząć malować kwiaty akwarelami, gdy nie zna się podstaw. A te dobrze poznawać jest z publikacji dla początkujących. Dlatego chcę poświecić ten post publikacji "Zaczynamy malować".
Książka jest, jak zwykle, bardzo ładnie wydana - miękka okładka, ale sztywne karty wewnętrzne, z dużą ilością kolorowych fotografii i rysunków - sprawiała mi przyjemność gdy ją przeglądałam, a mnogość reprodukcji obrazów autora zachęcała do zabawy z farbą i papierem.
Jak na publikację dla początkujących przystało, sporo miejsca (ok. 1/3 książki) poświęcono opisom materiałów i technik typowych dla malarstwa akwarelowego. Ciekawe jest to autor zasugerował kupno dosłownie czterech pędzli, pokazując, jak łatwo za ich pomocą wykonać różne ślady, posiłkując się ew. żyletką, gąbką i ręcznikiem papierowym. Jest to typowy zestaw dla tego artysty, a gdy przyjrzymy się samouczkom i reprodukcjom - zauważymy jaki duży wachlarz możliwości dają te narzędzia!
W dokładny sposób wytłumaczono zasady kompozycji i roli jaką w obrazach odgrywają: tonacja i temperaturą barw oraz światłocień czy ostrość krawędzi. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podstawowy zestaw pytań, na jakie trzeba znaleźć odpowiedzi zanim zacznie się malować. Na większość trafiałam w innych publikacjach, ale raczej ukryte były "między wierszami", a tu zebrano je razem, co pozwala uświadomić sobie jakim skomplikowanym procesem jest powstawanie każdego obrazu.
Zanim autor przeszedł do tutoriali - niestety, tylko sześciu (mam duży niedosyt!), po kolei opisał elementy obrazów, z którymi początkujący miewają najwięcej problemów. Niestety, i w tym wypadku czuję braki, bo infomacji i przykładów jest zbyt mało, by dobrze opanować techniki malowania nieba, drzew, wody, postaci, budowli, dróg i rzek czy skał, wzgórz i gór. Chociaż na pewno wykorzystam żyletkę do malowania faktur skał, a zastosowania własnej pięści do namalowania sęków na konarach drzew, nigdy bym się nie spodziewała!
Najmocniejszą stroną książek z serii Atelier akwarelisty są bardzo dobrze przygotowane kursy typu krok-po-kroku. W publikacjach dla początkujących to podstawa. Duża ilość fotografii, i poszczególnych kroków, oraz dokładne opisy prowadzą adepta niemal "za rękę" na każdym etapie malowania. Rewelacja! Szkoda tylko, że przykładów jest tak mało:( Cóż, nie pozostaje nic innego, jak zerknąć do następnej książki z tej serii...
Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tą publikacją - kliknij, proszę, na ten link, żaby pobrać fragment książki w formacie pdf.
tytuł: Zaczynamy malować
seria: Atelier Akwarelisty
autor: Arnold Lowrey
wydanie: 2011 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20,5 x 29 cm
liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7243-893-5
język wydania: polski
język oryginału: angielski (Starting to Paint)
ocena całości: średnia
aut. tekstu: Igoria
foto: Internet
Dziękuję, bardzo pomocny komentarz.
OdpowiedzUsuń