Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

sobota, 7 lipca 2012

Modna biżuteria. Zrób to sama - Maria di Spirito

Po raz pierwszy w moje ręce trafiła książka o tworzeniu biżuterii - w języku polskim. Jakoś tak się składa, że ta dziedzina rękodzieła jest zaniedbywana przez wydawców, nad czym bardzo ubolewam. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie coś z tym zrobione, bo samodzielne wykonywanie biżutek - brikolaż - nie wymaga wiele trudu ani kosztownych materiałów. I, z reguły, nie wymaga też wiele czasu.Dla mnie, najważniejsze jest, że mogę wykonać biżuterię według mojego własnego pomysłu i upodobań.

Oczywiście, lubię podglądać projekty innych artystek, aby zaczerpnąć inspiracji. Źródłem tych może być też ta książka. Na 82 stronach zawarto ok. 100 wzorów naszyjników, bransoletek, pierścionków, kolczyków i pasków. Dokładnie opisano jakie materiały są potrzebne do ich wykonania i jak to zrobić. Opisy te przypominają trochę książkę kucharską - na fotce zamieszczono gotowy projekt, osobno wypisano materiały i narzędzia potrzebne do pracy, a na początku można przeczytać "przepis" na jego wykonanie. Każdy model biżutkowy oceniono też pod kątem trudności wykonania, co bardzo cenne dla początkujących. Modele łatwiejsze zamieszczono na pierwszych stronach, potem - średniej trudności, a na końcu - trudniejsze.


I w tym miejscu zaczynają się minusy tej książki. Cześć modeli trudniejszych składa się bowiem z projektów plecionych na szydełku. Ale próżno szukać sposobów ich plecenia w książce :( Odsyłani jesteśmy na dwie (angielskie) strony internetowe, ale i na nich nie tak łatwo znaleźć sposoby ich wykonania. Mi, osobiście, nie udało się to, choć na tych stronach można znaleźć wiele innych ciekawych inspiracji. Szkoda jednak, że autorka nie postarała się o zamieszczenie instrukcji wykonania sznurów drucikowych w samej książce. Działa to bardzo in minus. Dobrze, że projektów tego typu jest bardzo mało.


W przypadku wykonania projektu naszyjnika pn. Różyczka z korala, podano ciekawy przepis na masę plastyczną - skrzyżowanie fimo i modeliny (?), z której można wykonać bardzo ciekawe ozdoby - w tym wypadku różyczki.

Książkę wydano bardzo ładnie technicznie - dużo dużych kolorowych fotografii, sztywna okładka i dobrej jakości papier, ale ze względu na opisane wcześniej braki, całość oceniam jako średniej jakości. Na pewno godna polecenia dla osób początkujących. Osoby bardziej zaawansowane same muszą zerknąć "do środka" i podjąć decyzję o ew. zakupie.


tytuł: Modna biżuteria. Zrób to sama
autor: Maria di Spirito
wydanie: 2010 Klub dla Ciebie
format: 17,5 x 24,5 cm
liczba stron: 96
okładka: twarda
ISBN: 978-83-258-0237-0
j. tekstu: polski
j. oryginału: włoski (tytuł: Come realizzare bijoux die tendenza)
moja ocena: średnia

aut. tekstu i foto: Igoria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...