Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

wtorek, 27 września 2011

Complete feltmaking - Gillian Harris

Chciałabym przedstawić Wam jedną z moich ulubionych książek o filcowaniu – Complete Feltmaking. Trafiłam na nią w zagranicznej księgarni internetowej blisko rok temu i zachwyciła mnie już przedstawiona na okładce torba. Muszę przyznać się, że jestem filcowym samoukiem – nigdy nie byłam na żadnych warsztatach, a całą wiedzę którą posiadam na ten temat czerpię z blogów, YouTube'a i z książek. A z tej książki nauczyłam się dużo!

Projektów nie jest jakoś przesadnie wiele, bo 25 szt., ale trzeba przyznać, że są bardzo ciekawe. Oprócz wspomnianej torebki, pokazano m.in. jak ufilcować kapciuszki (w wersji baby oraz adult), naszyjnik, bieżnik, broszki, element kartki okazjonalnej, obrazki naścienne, dywanik, ocieplacz na dzbanek, kapelusz, podusię, jak zrobić szalik ze starych sweterków (recycling) czy kocyk dla niemowlęcia.
W projektach przeważają te, gdzie filcuje się na mokro, ale jest również kilka do filcowania na sucho (np. serduszkowy igielnik) czy dziergane na drutach i dofilcowywane w pralce (np. podusia). Bardzo interesujące są te, gdzie połączono dwie techniki (filcowanie na mokro i na sucho). Mnie urzeka projekt o nazwie
Field of poppies, czyli obrazek naścienny z makiem ufilcowanym na mokro, z użyciem pre-felta, a potem dofilcowywany na sucho – igłowo. Choć mam troszkę zastrzeżeń w tym przypadku – pomimo kilku fotek, i opisów jak krok, po kroku wykonać projekt, kilku rzeczy jeszcze nie rozgryzłam. Ale do to już najtajniejsze tajniki wiedzy filcowej i pewnie nigdy ich nie poznam, chyba, ze jakimś cudem sama na nie wpadnę :))

Ogólnie, bardzo mi się podoba ta książka. Fotek jest bardzo dużo, projekty podzielono pod kątem zaawansowania umiejętności filcowych. Opisy są przejrzyste, a każdy projekt ma osobny spis potrzebnych do ich wykonania artykułów oraz jaki ostateczny rozmiar powinna mieć nasza praca. To dość ważne, biorąc pod uwagę, że filc kurczy się w zależności od długości filcowania. Mi udało się uzyskać kiedyś 50% mniejszy efekt końcowy niż początkowy :) Choć wcale nie było to moim celem :((
Opisano w niej m .in. jak filcować na mokro elementy płaskie i 3-D, jak filcować na sucho i co to jest cobweb.


Aby rozwiać wszystkie wątpliwości – na końcu zamieszczono słowniczek oraz spis przydatnych adresów sklepów z akcesoriami do filcowania. Niestety – sklepy mieszczą się na terenie USA, ale część ma swoje strony www, więc może uda się coś podpatrzeć czy sprowadzić do Polski, o ile będzie to opłacalne ;0)

A teraz, wszystkie maniaczki filcowe zapraszam do odwiedzenia strony autorki książki: www.gilliangladrag.co.uk. Czesanki, które ona sprzedaje... Ech, chciałoby się brać garściami :))

tytuł: Complete Feltmaking: Easy Techniques and 25 Great Projects
autor: Gillian Harris
wydanie: 2008 St. Martin's Griffin
format: 21,8 cm X 21,8 cm
okładka: miękka, kolorowa
liczba stron: 160
ISBN: 9781843404767
j. tekstu: angielski
ocena całości: wysoka

1 komentarz:

  1. Moja lista pragnień jest już bardzo długa (jeżeli chodzi o książki),a Ty tutaj ciągle jakieś perełki prezentujesz. To fantastyczne. Bez Twojego bloga nie wiedziałabym o ich istnieniu, no i nie pojawiałyby się następne pragnienia.
    Dziękuję za Twoje recenzje. Pozdrawiam serdecznie, czekam na więcej.;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...