Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

niedziela, 2 października 2011

Ozdoby z ceramiki - Dolors Ros i Frigola

Kiedy zobaczyłam, że istnieje blog o książkach dotyczących szeroko pojętego craftu (celowo używam tu angielskiego słowa, ponieważ rękodzieło zbyt wielu osobom źle się kojarzy), od razu napisałam do jego autorki z prośbą o możliwość uczestniczenia w jego tworzeniu. To mój pierwszy post i od tego, czy zostanie zaakceptowany, zależy, czy będę pisać dalej .
Ponieważ najbliższe są mi filcowanie i ceramika, postanowiłam napisać coś o książkach na ten temat. A ponieważ Igora omawiała już kilka publikacji dotyczących pierwszej z tych dwóch dziedzin, postanowiłam zacząć od ceramiki.
Książka nosi tytuł „Ozdoby z ceramiki”. Składa się z kilkunastu rozdziałów, w których omówiono wszystko to, co dotyczy procesu tworzenia ceramicznych przedmiotów: od rodzajów gliny, przez techniki modelowania i zdobienia, po szkliwienie i wypalanie. Książka jest tłumaczona z języka hiszpańskiego, ale na końcu polski wydawca zamieścił krótką bibliografię pozycji dotyczących tego tematu wydanych w języku polskim, adresy sklepów, w których można kupić wszelkie niezbędne ceramikowi materiały, oraz adresy pracowni, gdzie można lepić i wypalać.Oczywiście całego procesu tworzenia ceramiki z książki nauczyć się nie sposób, ale ta pozycja może być pierwszym krokiem na drodze do zgłębiania tajników tej wspaniałej sztuki. Poza dokładnym i bardzo przejrzystym (w punktach) omówieniem technik lepienia z gliny zachwyciły mnie zdjęcia gotowych projektów i przykłady prac, które mogą się stać inspiracją do wykonania własnych.
Jeśli więc ciągnie was do lepienia, a z licznych pytań, które dostaję mailem, i komentarzy na blogu, wiem, że tak jest, gorąco polecam tę książkę.


A oto jedna ze stron. Pokazuje technikę zdobienia ceramiki, którą szczególnie lubię. Jak sami widzicie, opis jest bardzo przejrzysty, zdjęcia świetniej jakości (cała książka została wydana na kredowym papierze). Nic tylko brać glinę do ręki...

tytuł: Ozdoby z ceramiki. Pomysły. Techniki. Materiały
autor: Dolors Ros i Frigola
wydanie: Warszawa 2003
wydawca: Świat Ksiązki
format: A4
okładka: twarda, kolor
środki: kolor
liczba stron: 144
ISBN: 83-7311-776-8
język wydania: polski
język oryginału: hiszpański
ocena całości: wysoka

aut. tekstu i foto: Plastusia

1 komentarz:

  1. O! Jestem pierwsza ja miło =) Książka wygląda całkiem sympatycznie i jeśli mam byś szczera przekonałaś mnie do niej =) Myślę że gdy uporam się z moją ciekawością do dacoupage'u i art clay sięgnę po ceramike i opisywaną przez Ciebie książkę. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...