Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

niedziela, 27 listopada 2011

Shibori. Designs & Techniques - Mandy Southan


Shibori to kolejna technika, która ostatnio w Polsce zdobywa coraz więcej zwolenników. Ma to niewątpliwie związek z popularnością filcowania, ale również z zainteresowaniem różnymi metodami barwienia tkanin.
Termin „shibori” pochodzi z języka japońskiego i oznacza barwienie tkanin, które wcześniej są odpowiednio zgniecione, przeszyte, uciśnięte lub skręcone. W wyniku tego procesu otrzymuje się nie tylko barwne wzory na tkaninie, ale też ciekawą strukturę. Ten sposób zdobienia tkanin znany był zresztą nie tylko w Japonii, ale także w Afryce, Ameryce Południowej, Indiach (gdzie nosi nazwę bandhani) czy w Indonezji (tam nazywa się plangi).
Książka Mandy Southan omawia wszystkie podstawowe metody zdobienia tkanin metodą shibori. Autorka zaczyna od krótkiego wprowadzenia w rodzaje tkanin, które najlepiej nadają się do barwienia, a potem omawia podstawowe metody farbowania (m.in. barwienie kwasowe, reaktywne na zimno, punktowe aplikowanie farby, barwienie na parze) i barwniki.
Kolejne rozdziały to dokładny opis technik shibori. Kolorowe i wyraźne zdjęcia dokładnie pokazują m.in. metody węzełkową (binding), kanoko (tradycyjna japońska technika, wzory nią wykonane zdobiły kimona), mokume (technika wykorzystywana w jubilerstwie, a także przy wyrobie ozdób z modeliny), karamatsu i wiele innych.
Oprócz zdjęć i precyzyjnego opisu przy każdej metodzie określono dokładnie potrzebne materiały i ich ilość. Polecam tę pozycję nie tylko osobom filcującym, ale także tym, które szyją czy na przykład wykonują patchworki. Ten sposób zdobienia powoduje, że można stworzyć swój własny unikatowy wzór na tkaninie.
Binding

Kanoko

Mokume

Karamatsu

tytuł: Shibori. Designs & Techniques
autor: Mandy Southan
wydanie: Serach Press 2010
format: 200 x 270 mm
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
liczba stron: 96
ISBN: 978-1-84448-269-6
język oryginału i wydania: angielski
ocena całości: wysoka
aut. tekstu i foto: Plastusia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...