Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Ceramika. Praktyczny poradnik - Josie WarszawTym razem moja recenzja będzie dotyczyć książki o ceramice, która z tego, co się orientuję, jest dostępna w sprzedaży. Ta obszerna i bogato ilustrowana publikacja składa się z sześciu głównych rozdziałów, poprzedzonych krótkim wprowadzeniem dotyczącym historii ceramiki i gliny – jako podstawowego surowca.
Jak w większości książek poświęconych ceramice, są tu rozdziały dotyczące kolejnych faz pracy nad dziełem ceramicznym – począwszy od projektu, poprzez modelowanie, wypalanie i szkliwienie. Autorka zawarła też informacje o sporządzaniu form gipsowych i o toczeniu na kole.
Książka jest bogato ilustrowana. Sposób wykonania poszczególnych prac pokazano na kolejnych fotografiach krok po kroku. Nie brakuje także licznych zdjęć gotowych dzieł autorki i innych znanych twórców, które mogą się stać inspiracją do tworzenia własnych prac. Bardzo spodobały mi się dokładne opisy wykonania danych prac. Każde zdjęcie opatrzono komentarzem na temat sposobu formowania, szkliwienia, rodzaju gliny itp.

W książce opisano 25 projektów różnych prac wykonanych w omówionych technikach, m.in. ciekawą technikę pokrywania wyrobu nadrukiem, a także sposób wykonania pięknej wazy, której zdjęcie zdobi okładkę. Każdy projekt to dokładny przepis – wyliczono potrzebne materiały, określono rodzaj szkliwa i warunki wypału, opisano kolejne etapy tworzenia. Są tu także prace wypalane ulubioną przeze mnie metodą raku.
Publikacja ta może być przydatna zarówno osobom zupełnie początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym. Z pozycji dostępnych obecnie na naszym rynku to jedna z ciekawszych i bardziej wyczerpujących.

Początek opisu wykonania pękatej wazy, jednej z piękniejszych - według mnie - prac pokazanych w tej książce.

O różnych wypałach, m.in. raku.


Na koniec jedna uwaga dla osób, które kupują książki w języku oryginalnym. Książka ta w wydaniu anglojęzycznym ma inną okładkę, ale jest to dokładnie ta sama publikacja.
Tak wygląda okładka wydania angielskiego.

PS Za udostępnienie książek (wydań polskiego i angielskiego) serdeczne podziękowania składam Monice Wieczorkowskiej.

tytuł: Ceramika. Praktyczny poradnik
autor: Josie Warshaw
wydanie: Warszawa 2004
wydawnictwo: Arkady
okładka: twarda, kolor
środki: kolor
format: 24 x 30 cm
liczba stron: 254
ISBN: 83-213-4299-X
język wydania: polski
język oryginału: angielski (The Practical Potter. A step-by-step handbook)
ocena całości: wysoka
aut. tekstu i foto: Plastusia

2 komentarze:

  1. Serdecznie zapraszam do udziału w zabawie ulubione seriale;)Trochę co innego niż książki, ale jako wierna czytelniczka Waszego bloga ciekawa jestem tym razem takiej oceny;)

    OdpowiedzUsuń
  2. przyznam, że jestem zakręcona na punkcie ksiażek. Jak tylko znajdę więcej czasu to przyciądę tutaj, bo bardzo mi brakowało ciekawych pozycji i recenzji.
    Pozdrawiam
    Jola

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...