Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

czwartek, 27 marca 2014

WIELKANOC. Świąteczne dekoracje, prezenty, przepisy - Tessa EveleghMaratonu wielkanocnego ciąg dalszy :)

Dzisiaj na tapecie książka, która nie dotyczy tylko i wyłącznie rękodzieła. Zawarto w niej bowiem pomysły na stroiki, bukiety kwiatowe, dekoracje z naturalnych materiałów, sposoby na ozdobienie jajek i przepisy kulinarne. Jest to więc poradnik bardzo uniwersalny. Zapewne m. in. dlatego cieszył się tak wielkim zainteresowaniem i wydawca zdecydował się na jego wznowienie, gdyż książka, którą mam przed sobą to wydanie drugie tej publikacji.

Na pierwszy ogień poszły bukiety i aranżacje z wiosennych kwiatów. Część z nich jest dość typowa dla tego okresu (bukiety z szafirków i bzów, dekoracje z żonkili i bukszpanów), ale część, jak np. pachnąca tulipanowa kula, czy girlanda z bratków albo wieniec z rozmaryny, bazi i kwiatów gruszy zaskoczyła mnie sposobem na wykorzystanie dość oczywistych dla tej pory roku darów natury.

A wykorzystaniu (głównie) "martwych" darów natury poświęcono rozdział drugi, gdzie pokazano jak użyć gałazki derenia do wykonania serc (które, moim zdaniem, bardziej pasują do Walentynek), a piórka - do aranżacji niewielkich obrazków. Pięknym stroikiem na stół wielkanocny będą obrączki na serwetki ozdobione małymi bukiecikami, np. z konwalii i cyklamenów. Punktem centralny dekoracji stołu może być własnoręcznie uwite gniazdko z gałązek wierzby, a wypełnione mchem i przepiórczymi jajkami (lub pisankami).

Rozdział pt. "Ozdabianie jajek" to kilka sposobów na bardziej i mniej tradycyjne pisanki, np. pomalowane złotą i srebrną farbą, czy obklejone wycinankami (a la wycinanki łowickie, ale w uproszczonej formie). Oprócz tego pokazano sposoby najprostsze, jak barwienie barwnikami spożywczymi czy łupinami z cebuli. Podpowiedziano jednak, że takie jajka można fajnie ozdobić przy pomocy wzorów namalowanych wybielaczem, dzięki czemu otrzymujemy kontrastowy wzór. Jeśli jednak przed zabarwieniem narysujemy na skorupce wzór woskiem lub kredką świecowa, można uzyskać podobne efekty przy barwieniu na zimno. Ciekawy efekt negatywu można uzyskać po przyklejeniu do powierzchni jajka jakiegoś listka. Później należy punktowo pomalować jajko jakimś kolorem zbliżonym do koloru powierzchni jajka (np. jajko ma powierzchnię zabarwioną na zielono; na nią przyklejamy listek, a potem malujemy powierzchnię jajka na turkusowo). Po oderwaniu listka zostaje na powierzchni skorupki jego negatyw. Można też skorupkę pozostawić białą i nakleić na jej powierzchnię jakiś wzór, a potem pokryć go farbą. Po oderwaniu wzoru można uzyskać bardzo ładny efekt, np. kratkę.

"Wielkanocne przypisy" daje możliwość zrobienia kilku deserów, tradycyjnych w różnych krajach, np. polską paschę, angielskie czekoladowe jaja nadziewane domowej roboty truflami, grecki chleb, ozdabiany czerwonymi pisankami  czy rosyjski kulich. Oprócz tego zawarto też przepisy na śródziemnomorskie świąteczne ciasteczka, ciasto owocowe (zbliżone do polskiego mazurka), wielkopiątkowe bułeczki korzenne i deser syllabub.

Całość opatrzona jest licznymi, kolorowymi fotografiami, które przedstawiają pomysły na ciekawą aranżacje przedstawionych projektów. Każdy z projektów opisano w typowy, angielskim stylu step-by-step (krok po kroku), a każdy z punków zobrazowano osobną fotografią. To bardzo ułatwia pracę i prowadzi jak za rękę np. tak początkujących florystów jak ja :)

Poradnik tworzy ciekawą całość i, jak wspominałam, jest uniwersalny, więc spodoba się każdej Pani domu, a wysoka jakość techniczna pozwala zastosować go jako prezent w okresie okołowielkanocnym.


tytuł: Wielkanoc. Świąteczne dekoracje, prezenty, przepisy 
autor: Tessa Evelegh
wydanie: 2011 RM (wyd. II)
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20 x 20 cm
liczba stron: 63
ISBN: 978-83-7243-963-5
język wydania / oryginału: polski / angielski
cena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: wydawca

1 komentarz:

  1. Very interesting blog. A lot of blogs I see these days don't really provide anything that attract others, but I'm most definitely interested in this one. Just thought that I would post and let you know.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...