Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

poniedziałek, 24 marca 2014

PISANKI - Ruby M. Brown

Święta już wkrótce, dlatego zaczynamy "maraton" :) recenzji książek i gazetek o dekoracjach (i nie tylko) wielkanocnych.

Dla mnie nieodłącznym symbolem tych Świąt są pisanki, czy jak wolą niektórzy - kraszanki. W polskiej tradycji są one symbolem życia, a najstarsze jajka (pisanki?) znaleziono na Kujawach i datowane są na okres neolitu, czyli młodszej epoki kamienia, gdy ludzie dopiero uczyli się rolnictwa. Co oznaczały ówczesne pisanki - nie wiadomo. Dziś, dla nas, pisanki to przede wszystkim ozdoba, a tworząc je (zwykle co roku malowane / drapane / wyklejane są nowe) można miło spędzić czas i rozwinąć umiejętności plastyczne. Dla mnie jest to też świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Pisanki wykonać można na jajkach (naturalnych lub z tworzyw sztucznych) na najróżniejsze sposoby. Gdy sięgam pamięcią, u mnie w domu gotowało się jajka na twardo w łupinach z cebuli. W zależności od ilości łupin - jajka były bardziej lub mniej brązowe. Jak dla mnie, wówczas, strasznie smutne i ponure, bo mało kolorowe i fantazyjne. W siermiężnym PRLu trudno było jednak wymagać, żeby zabiegana kobieta, matka czwórki małych dzieci, miała czas na wykonywanie innych pisanek. Teraz sama jestem mamą czwórki maluchów, ale ambicje mam większe co do pisanek, więc zaczęłam zaopatrywać się w odpowiednia literaturę :) Najpierw zerknęłam do księgarni www.10zlotych.pl, gdzie m. in. wyprzedawane są końcówki nakładów książek wydawnictwa RM. Nie zawiodłam się, bo dzięki temu trafiłam na tę książkę.

Znaleźć w niej można wiele różnych sposobów na ozdobienie jajek - od całkiem prostych do bardziej skomplikowanych. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie, nawet osoby ze słabo rozwiniętymi umiejętnościami plastycznymi. Łatwo się odnaleźć w projektach właśnie pod tym kątem, bo książkę podzielono na na cztery podstawowe działy. Oprócz pierwszego, typowo informacyjnego (wstęp i techniki przygotowania wydmuszek, czy przekształcenia ich w zawieszki) są jeszcze: jajka artystyczne, proste projekty i wzory dla dzieci.

Jajka artystyczne to dział opisujący projekty których wykonanie to tzw. wyższa szkoła jazdy, czyli projekty dla ambitnych :D Muszę przyznać się, że zaskoczyły mnie projekty zdobień za pomocą tzw. masy chlebowej – masy plastycznej uzyskiwanej z mieszanki sproszkowanego, czerstwego chleba pszennego i kleju typu wikol. Ozdobione ta metodą jajko widać np. w prawym dolnym rogu przedniej okładki (to różowe, z kwiatkami). Jego delikatność przypomina ozdoby z fimo, i nie wykluczone, że można by było stosować zamiennie te masy plastyczne. Wielbicielki cardmakingu powinny się odnaleźć w ozdabianiu jajek metodą trójwymiarowych wycinanek. Oprócz tego zaprezentowano zdobienia przy pomocy quillingu, decoupage, wytrawiania, czy jajka jubilerskie, do wykonania których potrzebne są specjalistyczne przyrządy, ale ich wygląd przywodzi na myśl carskie jajka marki Fabergé. Mnie zauroczyły ikony malowane na skorupkach autorstwa Marice Sariol. To dla mnie wzór niedościgniony, który opisać trudno! Wpadły mi też w oko jajka ozdobione malunkami typu „malarstwo chłopskie” (centralna pisanka, z malwami, widoczna na okładce książki). Malunki wykonywane są farbami akrylowymi, na zagruntowanej powierzchni pisanki.


Drugi dział to Proste projekty. Umieszczono tu m.in. „malowanie” jajek łupinami z cebuli. Ciekawy efekt daje pokrywanie skorupek brokatem – w całości lub tylko częściowo, a dodatkowo ozdobiono je delikatną, cieniutką, srebrną koronką. To znakomity sposób zdobienia dla wszystkich wielbicieli błyszczących „gadżetów”, np. małych dziewczynek, którym spodobać mogą się też jajka zdobione cekinami. Miłośnikom natury przypadną do gustu skorupki ozdabiane suszonymi, sprasowanymi kwiatami, czy ornamentami układanymi z kawałków suszonej słomy a miłośnikom tradycji – jajka ozdabiane woskiem (batik) lub wyskrobywane (drapanki).


Wzory dla dzieci to sposoby na samodzielne (lub z niewielką pomocą osoby dorosłej) wykonanie pisanek łatwymi metodami jak malowanie palcami, stemplami z ziemniaka, przyklejanie kalkomanii, naklejek lub wydzieranek z kolorowego papieru albo batik, zanurzanie w wosku, malowanie plakatówkami lub flamastrami. Świetnym pomysłem, nie tylko dla dzieci, jest zrobienie ze skorupek mini-doniczek na rzeżuchę. Na ich powierzchni można namalować twarze, dzięki czemu kiełkujące roślinki będą jednocześnie włosami :)

Dużym i głównym plusem tej książki jest ogromna ilość różnych sposobów zdobienia jajek. Jak do tej pory nie znalazłam innej publikacji, która zawierałaby więcej sposobów, choć na pewno nie wyczerpuje wszystkich. Nie sądzę nawet, żeby taką publikację w ogóle udało się stworzyć, bo przecież ciągle powstają nowe rodzaje dekoracji.

Na minus trzeba, niestety, zaliczyć małą ilość fotografii. Próbowano je zastąpić czarno-białymi rysunkami, ale nie bardzo się to udało. Pozwalają one, co prawda, zrozumieć jaki mniej-więcej powinien być efekt końcowy pracy, ale i tak publikacja nawiązuje klimatem raczej do peerelowskich książek o robótkach niż do dzisiejszych publikacji wydawnictwa RM.

Biorąc jednak pod uwagę ilość opisanych projektów, polecam tę książkę, zwłaszcza, że nie jest ona droga, a przyda się każdemu.

tytuł: Pisanki
autor: Ruby M. Brown
wydanie: 2006 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 16,5 x 23,5 cm
liczba stron: 95
ISBN: 83-7243-464-6
język wydania / oryginału: polski / angielski
cena całości: średnia / wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: internet

2 komentarze:

  1. Mi te cebulowe pisanki zawsze się podobały. I te gładkie, i te z wydrapanym wzorem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz myślę podobnie, zwłaszcza, odkąc eikatnie natłuszczm ich powierzchnię, dzięki czemu są lekko błyszczące. JAko dziecko, miałam, niestety, trochę innyc gust, bo lubiłam wszystko co kolorowe i krzykliwe. Teraz jestem bardziej stonowana :)

      Usuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...