Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

czwartek, 6 czerwca 2013

POSTARZANIE PRZEDMIOTÓW. Spękania, decoupage, patynowanie - Marisa Lupato

Stare przedmioty mają w sobie klimat. Ech, i to dużo! 

Wiem coś o tym, bo od kilku lat jestem właścicielką starego domku na wsi, w którym poprzedni właściciel (na moją prośbę!) pozostawił sporą część wyposażenia. Większość, to "gadżety" z PRLu, ale jest też sporo starszych perełek, które czekają na moją działalność - renowacje, oczyszczenie, odmalowanie czy właśnie POSTARZANIE (fajnie to brzmi - postarzanie staroci :D). Dlatego wszelkie publikacje dotyczące takiej "opieki" zawsze budzą moje żywe zainteresowanie. Jest ich trochę na rynku, a największy wybór można znaleźć wśród książek wydawanych przez wydawnictwo RM. Sporo z nich napisała Marisa Lupato, której konikiem jest decoupage, ale przecież postarzanie to dziedzina bardzo pokrewna, niejednokrotnie wykorzystująca również technikę serwetkową. Postarzanie wykorzystuje też pasty strukturalne, crackle i patyny. W efekcie, dość łatwo można uzyskać nie tylko efekt fresku, ceramiki, tzw. country (spękania), ale i powierzchni imitującej skórę! Bardzo mocną strona tego poradnika jest dokładne opisanie preparatów wykorzystywanych w różnych projektach. Nie tylko przedstawiono wiele rodzai produktów, ale podpowiedziano jak je używać, często zwracając uwagę na rożne szczegóły, których nieuwzględnienie mogłoby zniszczyć efekt pracy. Większość zobrazowano licznymi, kolorowymi fotografiami. Takie dodatkowe uwagi zawsze wyróżniono graficznie, aby łatwiej było na nie trafić, np. w celu odświeżenia sobie niektórych informacji. Co ciekawe, nie skupiono się na preparatach tylko jednego producenta, dzięki czemu nie jest to rodzaj kryptoreklamy. W ten sposób, bardziej doświadczone osoby łatwiej znajdą ewentualne zamienniki, a początkujący będą bazować na produktach wymienionych w książce.


Ja jednak jestem typem, który najlepiej uczy się w praktyce (wyobrażacie sobie archeologa, który uczy się wykopalisk tylko z książek?!) Dlatego najważniejsze są dla mnie prace przykładowe. W tym wypadku ok. połowa książki to kursy krok-po-kroku pokazujące jak ozdobić i postarzyć różne powierzchnie i przedmioty, a jeśli jeszcze komuś mało inspiracji - ostatnie strony to galeria prac autorki. Nic tylko patrzeć, czytać i ... DO DZIEŁA!

O jakości i przydatności tej książki może świadczyć również fakt, że nakład wydania I. dość szybko wyczerpał się i powstała konieczność wydrukowania kolejnego wydania. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą książka, bo większość osób zajmujących się rękodziełem i wystrojem wnętrz znajdzie w niej coś dla siebie.

UWAGA!!!
Książka skupia się na postarzaniu / ozdabianiu przedmiotów użytkowych (drewnianych, kartonowych, ceramicznych i metalowych). Niestety, brak w niej informacji jak postarzać i patynować biżuterię!

tytuł: Postarzanie przedmiotów. Spękania, decoupage, patynowanie
autor: Marisa Lupato
wydanie: 2011 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20,4 x 26,0 cm
liczba stron: 64
ISBN: 978-83-7243-961-1
język wydania: polski
ocena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: Wydawnictwo RM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...