Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

czwartek, 16 maja 2013

TWÓRCZE INSPIRACJE - zeszyt 3/6

Zaglądanie do kiosku w celu zaopatrzenia się w literaturę rękodzielniczą niby nie było dla mnie zaskoczeniem. Od pierwszych chwil życia spotykałam się z wzorami swetrów z "Przyjaciólki" czy gazetkami dotyczącymi wzorów serwet i obrusów na szydełko, a któż nie zna "Burdy" i jej wykrojów. Ba, sama nawet kilka razy w życiu nabyłam takowe czasopisma, ale ostatnio nawet nie zwracałam uwagi na saloniki prasowe, bo przecież frywolitki, filcowanie czy szutasz to słowa nieznane większości pracujących w nich osób. A tu proszę - niespodzianka! Na półce w kiosku trafiłam na gazetkę - numer specjalny "Haftów Polskich" pt. "Twórcze Inspiracje". Teraz w domu mam już nie tylko aktualny numer, ale i kilka numerów archiwalnych, tak spodobał mi się ten magazyn. I zaraz dowiecie się dlaczego* :)


Przede wszystkim - niemal wszystkie projekty, które można znaleźć w "Twórczych Inspiracjach" wymyśliły i zaprojektowane zostało przez Polki! Każda autorka została wymieniona nie tylko z imienia i nazwiska, ale podano też namiary m. in. na ich blogi czy strony internetowe.

W dwumiesięczniku, na 52 stronach znajdziecie mnóstwo ciekawych pomysłów zaspokajających gusta wielbicielek i wielbicieli rękodzieła niemal wszystkich dziedzin. Ponieważ redakcja czasopisma wywodzi się z kręgu fanów haftów krzyżykowych - kilka wzorów haftów wykorzystano do ozdobienia innych projektów, np. poduszki czy kartek z okazji ślubu. Jednak wykonanie kartek z okazji ślubu wykorzystuje również elementy haftu wstążeczkowego i koralikowego, choć tylko w małym stopniu. Jeśli jednak chodzi o haft to mnie oczarował projekt z wykorzystaniem haftu cieszyńskiego. Tradycję połączono z nowoczesnością, używając go do ozdobienia torebki wieczorowej (do ręki). Z krótkiego opisu historii tego haftu dowiedziałam się przy okazji co to jest żywotek :) Ech! Pięknie wygląda jedna z nich, z czarnego aksamitu, ozdobiona złotymi nićmi madeira. Może kiedyś pokuszę się o wykonanie... I w tych projektach (w małym stopniu) użyto haftu koralikowego. A jeśli ktoś szukałby innego sposobu na wykorzystanie koralików, to może wykonań owalne kolczyki w wybranej wersji kolorystycznej, czy zrobić sutaszową falę - bransoletkę. Sznurek sutaszowy użyty został również do makramowych projektów - bransoletka, kolczyki i wisior. Zapomniałam dodać, że haft krzyżykowy ozdabia jeszcze dwa inne projekty - pudełka. Pierwsze z nich to kartonażowe, piętrowe pudełko na biżuterię, a drugie to spory pojemnik z pokrywką ozdobiony papierową wikliną. Oba można wykonać niewielkim nakładem finansowym, bo przy użyciu recyclingu - przyjemne z pożytecznym ! :) Recycling może przydać się też przy wykonaniu stroika na stół lub drzwi z tkanin i wstążek. A wielbicieli cardmakingu powinien zainteresować krótki kurs Iris folding'u m. in. w Kąciku mamy i dziecka, gdzie przedstawiane są łatwiejsze (ale wcale nie mniej efektowne!) projekty. Wszystkie pomysły można łatwo wykonać dzięki dokładnym opisom i licznym fotografiom, tworzących do każdego z nich kursy typu krok-po-kroku, zaczynające się od dokładnego spisu potrzebnych materiałów i narzędzi. Jeśli którychś z nich nie masz - możesz je zamówić, bo wydawca zamieścił przy nich kody, dzięki którym bez trudu znajdziesz je w sklepie internetowym Coricamo, a dużym ułatwieniem dla haftujących jest zestawienie kodów kolorów muliny różnych producentów. 

Na końcu zamieszczono cenne rady wizażystki, która podpowiada jak wykorzystać modę na intensywne kolory w stroju i makijażu i jak do tego dobrać odpowiednią (również rękodzielniczą) biżuterię.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad zakupem tej gazetki, to znakomitą podpowiedzią będzie możliwość zerknięcia do jej wnętrza bez potrzeby ruszania się z domu. Wystarczy kliknąć na ten link, aby obejrzeć filmik z YouTube, na którym wyświetlono zawartość aktualnego numer czasopisma. Gorąco popieram takie pomysły i żałuję, że inni wydawcy ich nie stosują.

*Żeby nie zaciemniać obrazu całości, w kolejnych postach przedstawię numery archiwalne, a w tym poście skupię się na numerze aktualnie dostępnym w kioskach lub w sklepie internetowym wydawnictwa

tytuł: Twórcze Inspiracje
numer: 3/6 (3/2013)
wydanie: 2013 Megat
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20,4 x 29,0 cm
liczba stron: 52
ISSN: 1508-261X
język wydania: polski
ocena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: Internet

7 komentarzy:

  1. Po obejrzeniu filmiku, jestem w szoku! Jaka różnorodność! I to w 100% polskie wyroby! Łał.

    wzory, moje prace i rysunki :D http://bead-pattern.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie o to chodzi! Polak (a właściwie głównie Polski) potrafi i wcale nie jest gorszy od twórców z za granicy! Nie mamy się czego wstydzić! Gorąco polecam regularne przeglądanie tych pisemek, bo warto!

      Usuń
  2. Interesujące, rozejrzę się za tym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorąco zachęcam, bo warto! Cena jest przystępna, a pomysłów sporo.

      Usuń
  3. tak, kiedyś ją kupowałam, ale teraz leżą i się kurzą, polecam jak najbardziej dla początkujących ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. W numerach archiwalnych określano stopień trudności wykonania danego projektu. Teraz, niestety, już tego nie widzę. Nie mniej jednak zawsze można samodzielnie ocenić przydatności dla nas tej gazetki, dzięki filmikowi z YouTube, albo po prostu zerknąć do niej w kiosku. W każdym razie - uważam, że jest świetna, jeśli chcemy postawić pierwsze kroki w jakiejś dziedzinie rękodzieła, a nie możemy lub nie chcemy wybierać się na warsztaty dla początkujących.

    OdpowiedzUsuń
  5. Podpisuję się pod recenzją obiema rękami. Przypadkiem zerknęłam do tego czasopisma ponad rok temu i od tego czasu kupuję systematycznie, na ten rok zamówiłam prenumeratę, do której namówiłam koleżankę i w ten sposób mamy po cenie niższej niż sklepowa (wraz z kosztami przesyłki ). Czytelność schematów, obrazkowe instrukcje, bardzo fajna rzecz dla wszystkich, dla początkujących dobre do nauki, dla zaawansowanych dobra inspiracja. Polecam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...