Translator

Pomocna dłoń :)

Jeśli masz problem z nabyciem / zdobyciem którejś z opisywanych przeze mnnie książek - napisz do mnie maila (archeoexpert@wp.pl). Spróbuję Ci pomóc!

poniedziałek, 30 września 2013

UBRANIA I DODATKI NA SZYDEŁKU - Mary Jane Hall

U mnie piękny, słoneczny poranek, ale chłodno. Jesień (kalendarzowa) zaczęła się dopiero niedawno, ale już czuje się jej obecność. Nawet oczar w moim ogrodzie przebarwił się na żółto, a dzikie wino powoli zaczyna robić się czerwone. Piękna Polska Złota Jesień, ale mimo wszystko - chłodno... Rano, zamiast wyprowadzić psy, najchętniej zakopałabym się z powrotem pod kołderkę :) Aż strach pomyśleć, że za dwa miesiące spadnie pierwszy śnieg. Trzeba rozejrzeć się za cieplejszą garderobą. I od razu moje myśli biegną ku dzianinie.

Odkąd sięgam pamięcią w moim domu plątały się kartony i torby z włóczką, a mama, długie wieczory, poświęcała na dzierganie swetrów, szalików, czapek itp. Tylko, że w siermiężnym PeeReLu to była konieczność przy czwórce dzieci, a dziś - hobby, pasja, przyjemność :) Bo z włóczki można wyczarować piękności, a rodzai i kolorów włóczek - na każdy gust i kieszeń. Żyć - nie umierać! :)

Jeśli i wy lubicie takie dłubanki, a chcecie stworzyć coś oryginalnego, zachęcam do zerknięcia do książki Mary Jane Hall, zwłaszcza, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Początkujący nie muszą się obawiać, bo znajdzie się dla nich małe co nieco, a zaawansowani adepci szydełka też nie będą się z nią nudzić :) Autorka zastosowała dość innowacyjną metodę tzw. stopniowanie splotów. Aby dopasować wyrób do swoich rozmiarów nie musisz gubić czy dodawać oczek, tylko przerobić więcej lub mniej rzędów. Dzięki czemu praca jest łatwiejsza, a produkty elastyczne, więc łatwiej dopasowują się do sylwetki.


Ale mnie, oprócz prostoty wykonania, przede wszystkim urzekły same wzory, dzięki którym można wykonać narzutki, spódnice, sukienki, mitenki, poncho, czapki, beret i kapelusz, torebki, bluzeczki, sweterki, kapcie, rękawiczki, szaliki, opaski na włosy, a nawet naszyjnik czy pasek. Łącznie 31 różnych projektów! A jeden ładniejszy od drugiego :)

OKej, no to wyobrażamy sobie, że jestem początkującą amatorką robótek szydełkowych z dużym zapałem. Idę do księgarni, kupuję książkę, bo zachęciła mnie duża ilość pięknych, kolorowych fotografii, estetyczne wydanie i niezbyt wysoka cena książki. Wybieram projekt ... i co? Przede wszystkim zachęcam o przeczytania informacji wstępnych, w których wyjaśniono m. in. metodę stopniowania splotów i gdzie można przypomnieć sobie (z czytelnych rysunków schematycznych) podstawowe ściegi szydełkowe. Autorka wyjaśniła tam dlaczego warto wykonać próbkę (oczywiście odpowiednim typem i grubością włóczki i szydełka). Potem warto zerknąć na stopień trudności wybranego projektu (projekty uporządkowano w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych) i przeczytać dokładnie opis. Na tym etapie każdy powinien już wiedzieć, czy da radę, czy na początek wybierze coś łatwiejszego. Często jest tak, że z jednego wzoru, z niewielką modyfikacją, łatwo wykonać kilka różnych projektów, np. wzór na narzutkę może też być wzorem na spódnicę czy torebkę, co pozwala, po opanowaniu jednego schematu, przerzucić się szybko na inny projekt.

Po opisaniu projektów najtrudniejszych przedstawiono jeszcze projekty kilka akcesoriów, do wykonania na szydełku, np. dwukolorową torebkę, którą warto sfilcować w pralce!

Szczerze pisząc (nie jest to kryptoreklama :) - to bardzo fajna książka i na pewno można z niej wiele skorzystać. Wzory, choć proste, mogą być bardzo efektowne, jak np. ta mała czarna z okładki. Jeśli i Wam wpadła ona w oko, to na pewno znajdziecie w środku jeszcze kilka innych, podobnych projektów. Jeśli o mnie chodzi - polecam gorąco! I oby więcej podobnych książek.

tytuł: Ubrania i dodatki na szydełku (inny tytuł wyd. II: Szydełko. Ubrania i dodatki)
autor: Mary Jane Hall
wydanie: 2011 RM
okładka: miękka, kolor
środki: kolor
format: 20,4 x 26,0 cm
liczba stron: 128
ISBN: 978-83-7243-935-2
język wydania / oryginału: polski / angielski
cena całości: wysoka

aut. tekstu: Igoria
foto: internet

1 komentarz:

  1. Thank you for this wonderful review of my book! I am the author and in America, this book is titled Crochet That Fits and it was voted "Best Crochet Pattern Book of 2008". Thank you for everything you said in the review. I appreciate it very much! Is it pissible you could put a review on Amazon?
    Mary Jane Hall - the author

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde (dobre ;) słowo!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...